‹ Prev
Next ›
Holland Bar Stools Stacker Chair Dolly - 8" Caster Size - Hard Rubber, Steel - 20" Width x 29" Depth x 47" Height - Black - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Product Material | Hard Rubber ~ Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | Stacker Chair Dolly |
| Width | 20" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 8" |
| Depth | 29" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 47" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hollandbarstool.com |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
Product Information
| Brand | Holland Bar Stools |
| Type | Dollies & Skates |
Description
Move your stack or banquette chairs with ease using this heavy-duty dolly. This commercial-grade dolly is capable of moving more than 12 stack chairs at a single time. All of the joints feature solid welds for maximum strength. The frame is finished with a durable, powder coating for lasting use. The 8" wheels have a sleek rim with a hard, rubber tire so they are strong yet safe on all floor types. Sealed, ball-bearing axles allow each wheel to spin smoothly for easy mobility.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6253819 Stock Available
-
Product Code: NTFDL5Contact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP265000BKCT1 Stock Available
-
Product Code: LLR597088 Stock Available
-
Product Code: LLR42954Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6595630 Stock Available
-
Product Code: LLR6595510 Stock Available
-
Product Code: LLR6252141 Stock Available
-
Product Code: LLR99968Contact Us for a Substitute
-
Rubbermaid Commercial Brute Rim Caddy - 26.50" Width x 6.75" Depth x 32.50" Height - Yellow - 1 EachProduct Code: RCP9W8700YW3 Stock Available
-
Product Code: RCP265000BK2 Stock Available
-
Product Code: GJO1158669 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews