9 to 5 Seating High-Back Conference & Management - Mist Seat Color - Leather Seat Material - Mist Back Color - Leather Back Material - High Back - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | High-Back Conference & Management |
| Width | 24.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 47" |
| Features | Resilient ~ Swivel Tilt Control ~ Arm Width Adjustment ~ Back Height Adjustment ~ Durable ~ Ratchet Back ~ Comfortable ~ Reinforced ~ Upholstered Back ~ Heavy Duty ~ Tilt Lock |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Bristol High Task Chair provides a classy, professional touch to any space with its leather-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Sit in a relaxed position using fixed, cantilever arms. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Chair also features a four-position tilt lock, side knob tension adjustment, 2:1 back-to-seat tilt ratio and 360-degree swivel. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 250 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: OSP335E37P918P6 Stock Available
-
Product Code: NTF2380S2A10L31Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L09Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L08Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L07Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L05Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L03Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L01Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL31Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2360S2A8BL31Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE822BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR601216 Stock Available
-
Product Code: LLR6011518 Stock Available
-
Product Code: OSP5700E3 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: NTF2380Y2A10L31Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L09Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L08Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L07Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L05Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L02Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L01Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L02Contact Us for a Substitute
