Lorell Wellness by Design Big & Tall Chair with Flexible Air Technology - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Wellness by Design Big & Tall Chair with Flexible Air Technology |
| Width | 31.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 48.3" |
| Features | Durable ~ Tilt Lock ~ Comfortable ~ Cushioned Back ~ Tilt Tension ~ Flexible ~ Headrest ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Heavy Duty |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Big & Tall Chair features Flexible Air technology to pivot and conform to your movement and provide continuous proper lumbar support. Both cushioned seat and back are upholstered in durable commercial-grade, black bonded leather. 7" thick seat cushion and 7-1/4" headrest cushion enhance your comfort. Silver finish on the heavy-duty arms and base offer a professional, coordinated look. Fixed arms offer an inviting resting place with thick foam padding. Easily customize your comfort with the fingertip control for pneumatic seat-height adjustment from 20-1/4" to 23-1/4" , tilt and tilt lock function. Posture mechanism lets the back angle adjust independently of the seat and can be locked in an infinite number of positions. Other functions include 360-degree swivel and tilt tension. Five-star nylon base is equipped with five hooded, dual-wheel 50mm casters for easy chair movement. Weight capacity is 400 lb. Chair is endorsed by the American Chiropractic Association.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: OSP335E37P918P4 Stock Available
-
Product Code: NTF2380Y2A10L09Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L08Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L07Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L05Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L03Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L02Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L01Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L09Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L08Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L07Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L05Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L03Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L02Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L01Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE822BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR60121Contact Us for a Substitute