<
>
9 to 5 Seating Fabric High-Back Conference & Management - Black Seat Color - Top Grain Leather Seat Material - Black Back Color - Top Grain Leather Back Material - 5-star Base - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Fabric High-Back Conference & Management |
| Width | 24.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 27.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Features | Tension Control ~ Resilient ~ Ratchet Back ~ Seat Slider ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Height | 47" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Bristol High Back Task Chair provides a classy, professional touch to any space with its leather-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Sit in a relaxed position using fixed, cantilever arms. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Chair also features an upright lock, center knob tilt adjustment and 360-degree swivel. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 250 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: OSP335E37P918P6 Stock Available
-
Product Code: NTF2380Y2A10L09Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L08Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L07Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L05Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L03Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L02Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380Y2A10L01Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L09Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L08Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L07Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L05Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L03Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L02Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2380S2A10L01Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF2360S2A8BL31Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OSP5700E3 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
