‹ Prev
Next ›
Wire Mobile File,14"x24"x20-1/2",Lgl/Ltr,4/Cast,Metallic GY
Contact Us for a Substitute
- Steel, wire filing cart for shared areas or project filing.
- Works with letter and legal-size hanging files.
- Powder coat finish for added durability.
- Four casters (two locking).
- Fits under most work surfaces to save valuable floor space.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Product Name | 5201GR Wire Mobile File |
| Width | 14" |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 20.5" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Steel, wire filing cart for shared areas or project filing. Powder coat finish for added durability. Designed to accommodate letter or legal-size hanging file folders. Rolls easily so you can slide the cart under a work surface to save valuable floor space. Mobile on four casters (two locking).
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews