StarTech.com 24 in. Monitor Privacy Screen - Universal Transparent - For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Scratch Resistant, Debris Resistant - Plastic - Anti-glare - 1 Each - TAA Compliant
- PROTECT SENSITIVE DATA: This monitor security filter provides privacy outside +/-30° viewing angle from the center of your 16:9 24" widescreen display, keeping data on your desktop screen confidential
- EASY APPLICATION: Attach privacy filter directly to the monitor using residue-free adhesive strips, or slide the filter over your display with included side mounting tabs - Extra adhesive strips and mounting tabs (MON-PRIVACY-SCREEN-K) sold separately
- BLUE LIGHT REDUCTION: In addition to protecting your data, this PC monitor privacy screen minimizes digital eye strain when working for extended periods of time by reducing blue light by 40% to 51%
- DURABLE & VERSATILE: Flexible dual mounting options fit various monitor bezels to add a durable protective film to the monitor that protects against scratches, fingerprints, & dust
- REDUCE GLARE OR INCREASE CLARITY: Reversible computer monitor privacy filter retains sharp and consistent image quality in any lighting with an anti-glare matte-finish or a high-clarity glossy-finish
Product Details
General Information
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Transparent |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Display filter features | Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Installation type | Adhesive strip |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Width | 531 mm |
| Height | 299 mm |
| Depth | 2 mm |
| Weight | 98 g |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 414 g |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Master (outer) case width | 640 mm |
| Master (outer) case length | 395 mm |
| Master (outer) case height | 140 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 24 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Protect Your Privacy
The privacy screen protector for desktop monitors is a great investment if you want to protect your privacy. It is a convenient and cost-effective way to keep your classified information, intellectual property or any other important data you wish to keep protected. You can have a peace of mind while working in the office or public environments because you know your screen is protected with the 30+/- degree privacy viewing angle. The cutout on the top corner of the privacy screen makes it easy to remove for sharing content with trusted audiences or switching between finishes.
Blue Light Reduction
Lowering blue light exposure is important. To reduce digital eye strain, the monitor privacy film blocks between 40% to 51% of the blue light in the wavelength range of 380nm to 480nm.
Antimicrobial Protection
Our privacy screens feature an anti-microbial coating on the matte-side of the filter. Embedded antimicrobial technology provides protection against bacterial microbes by continuously eliminating up to 99.99% of certain surface bacteria. Antimicrobial screen protectors are ideal for environments where disinfection is important.
The Choice of IT Pros Since 1985
StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
The TAA compliant PRIVSCNMON24 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: MMMPF240W9EM112 Stock Available
-
Product Code: KMWK58358WW17 Stock Available
-
Product Code: MMMHC240W9B8 Stock Available
-
Product Code: MMMHC240W1B6 Stock Available
-
Product Code: MMMAG240W1BContact Us for a Substitute
-
Product Code: KTKLCD24WSVContact Us for a Substitute
-
Product Code: KTKLCD24W9 Stock Available
-
Product Code: BSN590211 Stock Available
-
Product Code: BSN292915 Stock Available
-
Product Code: BSN2066824 Stock Available
-
Product Code: BSN2051710 Stock Available
-
Product Code: MMMPF240W1EM5 Stock Available