‹ Prev
Next ›
3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:10, PF240W1B Black, Matte - For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:10 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
Product Details
General Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Widescreen | Yes |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 519 x 324 mm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal (metric) | 60.9 cm |
| Filter colour | Black |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16 |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Country of origin | United States |
| Durable screen protection? | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | No |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Compaq LA2405x |
| Width | 519 mm |
| Height | 324 mm |
| Weight | 107 g |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package height | 368 mm |
| Package weight | 383 g |
| Anti-reflective | Yes |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 61.5 kg |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
Achieve world-class privacy with 3M™ Privacy Filters, the leading name in screen solutions. Offers exceptional clarity and security while protecting screens from hazards without affecting performance. Make 3M your first line of defense against visual hackers, damage, glare, and more—at home, in the office, and everywhere you work.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: KMWK58358WW17 Stock Available
-
Product Code: MMMHC240W9B8 Stock Available
-
Product Code: MMMHC240W1B6 Stock Available
-
Product Code: MMMAG240W1BContact Us for a Substitute
-
Product Code: KTKLCD24WSVContact Us for a Substitute
-
Product Code: KTKLCD24W9 Stock Available
-
Product Code: BSN590211 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: STCPRIVSCNMON24Contact Us for a Substitute
-
Product Code: MMMPF240W9EM112 Stock Available
-
Product Code: MMMPF240W9BContact Us for a Substitute
-
Product Code: KTKLCD24WSVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN292915 Stock Available
-
Product Code: BSN2066824 Stock Available
-
Product Code: BSN2051710 Stock Available
-
Product Code: FEL4801601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: MMMPF240W1EM5 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews