HSM SECURIO AF500 - 1/16" x 5/8" - Continuous Shredder - Particle Cut - 11 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.250" Shred Size - P-5/T-5/E-4/F-2 - 9.45" Throat - 21.70 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Security Level | P-5/T-5/E-4/F-2 |
| Wastebin Capacity | 21.70 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | AF500 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 19.6" |
| Product Name | SECURIO AF500 - 1/16" x 5/8" |
| Features | Auto-feed ~ Removable Waste Bag ~ Quiet Operation |
| Height | 39.5" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Depth | 19.3" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Micro-cut shredder destroys stacks of paper up to 500 sheets as well as single sheets of paper effortlessly while saving you time. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. Autofeeder ensures your stacks of paper are shredded reliably and in a time-saving manner. Specially developed intake and transport rollers use Nanogrip technology to allow sheets to be pulled in consistently from stacks of paper. Powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. Automatic return eliminates paper jams and ensures smooth operation. Integrated light barrier automatically starts the device when paper is introduced into the feed and automatically stops it after shredding is complete. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1923113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HSM1841113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0316HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us for a Substitute