HSM Pure 120 - 1/8" - Strip Cut - 12 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.125" Shred Size - P-2/T-2/E-2 - 8.86" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Security Level | P-2/T-2/E-2 |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Shred Type | Strip Cut |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | 120 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 14.4" |
| Product Name | Pure 120 - 1/8" |
| Depth | 10.2" |
| Height | 16.3" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Strip-cut shredder features a compact design to shred up to 14 sheets of personalized advertising, correspondence of all kinds, receipts and payment documents safely and reliably right at your desk. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples and paper clips. In standby mode, this shredder does not consume any power to keep your operating cost at a minimum. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. A slight pressure on the safety element immediately stops the paper feed and prevents unintentional entry into the machine for safe use. Automatic operation starts on its own when fed with paper and automatically stops after your shredding is complete. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1841113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0316HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0302HContact Us for a Substitute
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us for a Substitute