‹ Prev
Next ›
HP 94X (CF294X) Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each - 2800 Pages
25 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro M148fdw - LaserJet Pro MFP M148fdw - LaserJet Pro M118dw - LaserJet Pro MFP M148dw - LaserJet Pro M148dw
- LaserJet Pro: M118dw - LaserJet Pro M118dw - LaserJet Pro MFP M148fdw - MFP M148fdw - LaserJet Pro MFP M148dw - MFP M148dw
- HP
- Original HP 94X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 94 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M118, M148
- 1 Black (~2,800 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing up to 2x more pages than standard cartridges[3] and providing consistent, professional results with anti-fraud technology.
- Depend on Original HP 94X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 2800 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 94 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2800 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF294X |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 358 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 330 g |
| Package width | 358 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 550 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 22 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 208 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 208 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 154 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 94 cm |
| Pallet gross height | 122 cm |
| Pallet gross weight | 136 kg |
| Pallet weight (EU) | 106 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545654494 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for printing up to 2x more pages than standard cartridges[3] and providing consistent, professional results with anti-fraud technology.\nPrint professional quality pages – more than 2x standard cartridges[3] – and keep business moving, using Original HP High Yield Toner cartridges with JetIntelligence. Count on anti-fraud technology to provide consistent HP quality you expect.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews