Eurotech Apollo High Back Synchro Task Chair - Real Red Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Insight Real Red - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo High Back Synchro Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Ratchet Back ~ Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable ~ Tension Control |
| Height | 46" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9488Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9485Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9484Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9467Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9466Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9463Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9462Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9451Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9450Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9449Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9447Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9445Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9444Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9443Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9442Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9441Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9429Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9404Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9403Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9401Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB8991MContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute
