Boss Executive Chairs - Black Seat Color - Dacron Seat Material - 5-star Base - Mahogany - Wood - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Product Color | Mahogany |
| Product Material | Wood |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Executive Chairs |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27" |
| Height | 48" |
| Features | Breathable ~ Heavy Duty ~ Gas Lift ~ Durable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Executive chair with a high back features beautiful wood accents and plush, Dacron-filled top cushions with perforated centers to provide a classic style for any room. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Plus, the durable upholstery is ultra-soft and breathable for more comfort throughout your entire day. Fixed, loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Two-paddle mechanism designates one paddle for lift and one paddle to release the spring tilt or lock for simple adjustments. The 27" wood base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9488Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9485Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9484Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9467Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9463Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9462Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9451Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9449Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9447Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9445Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9443Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9442Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9441Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9404Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9403Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9402Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute