‹ Prev
Next ›
Dymo Colored Industrial Rhino Vinyl Labels - 3/4" Width - Rectangle - Black, Yellow - Vinyl - Water Resistant - 1 Each
6 Stock Available
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
Product Details
General Information
| Label Width | 3/4" |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Black ~ Yellow |
| Shape | Rectangle |
| Tape type | D1 |
| Material | Vinyl |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 62 g |
| Shipping (inner) case width | 9.3 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.1 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.9 cm |
| Net weight inner carton | 0.310 kg |
| Gross weight inner carton | 0.324 kg |
| Package volume | 0.328 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Industrial Labels, Black Print on Yellow are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZES631Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZES211Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE641Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE631GContact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE441G40 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE325GContact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE221Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE121GContact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE141G24 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEB31G6 Stock Available
-
Product Code: DYMS071804010 Stock Available
-
P-touch P-touch Nonlaminated M Series Tape Cartridge - 1/2" Width - Rectangle - Gold, Black - 1 EachProduct Code: BRTM831Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTM13112 Stock Available
-
Product Code: BRTTZESE4G20 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEN201G23 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEMQ835G21 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEML35G20 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEM31G27 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE741G1 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE431G42 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE421G26 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE344G38 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G168 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE242G35 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PKG271 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE221G66 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE111G12 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews