P-touch Industrial TZe Tape Cartridge - x 15/32" Width - Black, Yellow - Polyethylene - Laminated - 1 Each
- Durable laminated label tape
- Use on smooth and textured surfaces
- Excellent resistance to water, abrasion, chemicals, fading and temperature extremes
- 6mm wide
Product Details
General Information
| Label Width | 15/32" |
| Product Color | Black ~ Yellow |
| Product Material | Polyethylene |
| Tape type | TZ |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 19 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 57 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 257.8 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Brother P-touch Pro Tapes are built with tough and durable professional grade materials and adhesives. Developed to meet the needs of tradespeople and other professionals looking for reliable long-term identification that withstands the test of time. The TZe-S631 is perfect for smooth, rough, textured and powder coated surfaces. With 3 times more strength on textured surfaces, than Brother standard tape on average. These self-adhesive laminated labels can withstand extremes of temperatures and are resistant to chemicals, abrasion, sunlight and water. Meaning when you label something on-site, it stays labelled. Pro Tape TZe tape cassettes are quick and easy to install and come in various label widths, colours and materials. So, no matter what the job, Pro Tapes can provide you with crisp, sharp and easily readable labels to get the job done.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZE325GContact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE241Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE221Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE121GContact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZEB31G30 Stock Available
-
Product Code: DYM184336 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEN201G23 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEMQ835G21 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEML35G20 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEM31G27 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE421G50 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G168 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PKG276 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE111G30 Stock Available