‹ Prev
Next ›
Brother TZe Laminated Tape - Waterproof - x 15/16" Width - Rectangle - Thermal Transfer - White - Laminated - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- 24mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
Product Details
General Information
| Shape | Rectangle |
| Product Color | White |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Label Width | 15/16" |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Product colour | White |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 30 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 64 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 94 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 258 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Create reliable labels that are designed to withstand extremes of temperature, sunlight, water, chemicals and abrasion with this TZe-251 24mm black on white labelling tape. Compatible with a huge range of our label printers, this genuine Brother product makes staying organised around either the home or office simple.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZES941Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZES621Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE541Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE451Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE252Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DYM4580317 Stock Available
-
Product Code: DYM4501837 Stock Available
-
Product Code: DYM4501381 Stock Available
-
Product Code: DYM186875523 Stock Available
-
Product Code: DYM1868751Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DYM1848410 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews