‹ Prev
Next ›
Dymo XTL All-purpose Vinyl Labels - 2" Width - Thermal Transfer - White - Vinyl - Water Resistant - 1 Each
23 Stock Available
- Industrial-strength labels withstand the toughest conditions – moisture, chemicals, a wide range of temperatures, UV light and more
- Durable thermal transfer printing technology – label text won’t smear or fade
- From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labelling application
- Tape Width: 54 mm / Tape Length: 7 m
- For use with Dymo XTL 500 only
Product Details
General Information
| Label Width | 2" |
| Product Material | Vinyl |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Color | White |
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certification | UL 969 |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | XTL 500 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 5.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Width | 65 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 226.3 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Industrial labels help you get labeling jobs done fast and done right – the first time. The right label for virtually every situation and surface. From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labeling application. Vinyl offers moisture, chemical and UV resistance, making it ideal for labeling both indoors and outdoors. Available in sizes from 12 mm to 54 mm (½” to 2”) and in a wide range of colors that fit with OSHA, ANSI and ISO color standards to enhance workplace communication and safety. UL recognized as a component to UL 969.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZES941Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZES621Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZES251GContact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE541Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE451Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE252Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BRTTZE251Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DYM4580317 Stock Available
-
Product Code: DYM4501837 Stock Available
-
Product Code: DYM4501381 Stock Available
-
Product Code: DYM1868751Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DYM1848410 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews