9 to 5 Seating Strata 1560 Mid Back Mesh Chair with Silver Accent - Peacock Seat Color - Polyester Seat Material - Acrylic Back Material - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Strata 1560 Mid Back Mesh Chair with Silver Accent |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 22" |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Features | Tilt Tension ~ Tilt Angle ~ Synchro Tilt ~ Stain Resistant ~ Tilt Lock ~ Seat Slider |
| Height | 45" |
Product Information
| Brand | 9 to 5 Seating |
| Type | Chair |
Description
Ergonomic, sleek design of the Strata Mid Back Task Chair makes it a great choice for managerial and executive applications. Adjustable lumbar support provides comfortable, all-day seating. Black arms adjust in both depth and height. Sculpted back with breathable mesh, molded foam seat in fabric and heavy-duty, synchro-tilt control make Strata the perfect chair for superior, long-term comfort. Synchro-tilt control features a smooth and comfortable, 2:1 back-to-seat ratio. Four-position, multi-locking back offers built-in safety return. Other functions include 360-degree swivel, slide knob-tension adjustment and pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21-1/2". Sleek lines with rounded corners give a contemporary look to a classic silhouette, making Strata inherently versatile and effortless. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624120 Stock Available
-
Product Code: NTF1760R1A4116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1760R1A4115Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1760R1A4114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1760R1A4113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1760R1A4112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1760R1A4111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4115Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620929Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620928Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620927Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620926Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620130Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620129Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620127Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201007Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: NTF1560Y2A8S116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S115Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM9551MC4BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM9550MC4BLKContact Us for a Substitute