9 to 5 Seating Logic 1760 Mid-Back Task Chair with Arms - Fern Seat Color - Polyester Seat Material - Acrylic Back Material - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Logic 1760 Mid-Back Task Chair with Arms |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 43.3" |
| Features | Tilt Lock ~ Tilt Angle ~ Tilt Tension ~ Stain Resistant |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Designed to meet your comfort, this Logic Mid Back Task Chair features a resilient, molded foam, waterfall seat to promote proper ergonomic seating for good health. Ratchet-back lumbar adjustment provides back support. Infinite, back-angle adjustment with tilt lock allows you to personalize the angle for comfortable, all-day sitting. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an optimal experience. Chair also features a rocking-tilt mechanism, center knob tension adjustment and 360-degree swivel. Sit in a relaxed, comfortable position using height-adjustable arms. Five-star base with casters provides smooth mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624120 Stock Available
-
Product Code: NTF1560Y2A8S116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S115Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8S111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B115Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1560Y2A8B111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620929Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620928Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620927Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620926Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620130Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620129Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620127Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM9551MC4BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM9550MC4BLKContact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: NTF1660R1A4116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4115Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4114Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4113Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4112Contact Us for a Substitute
-
Product Code: NTF1660R1A4111Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201069Contact Us for a Substitute