- WORK FROM HOME: Perfect for small teams or home offices that need technology that fits in tight spaces and is easy to setup. The Xerox B230 Printer is perfect for owners looking for a small, reliable, wireless printer.
- RELIABLE PERFORMANCE: Black and white wireless printer, with print speeds up to 36 Letter pages per minute /34 A4 pages per minute, automatic two-sided printing, 250-sheet paper capacity and high-resolution image quality.
- CONVENIENCE AND CONNECTIVITY: Built-in Wi-Fi and support for Apple AirPrint, Mopria Print Service and Chromebook printing means the B230 is made for users that print from a wide range of mobile devices. And, simple installation without the need for local IT support means you are up and running right out of the box.
- STAY SECURE: Comprehensive security features protect against rising and increasingly sophisticated cyber threats by safeguarding access and protecting sensitive data and documents.
- LESS WASTE: This printer minimizes environmental impacts with features like automatic 2-sided a N-up printing to save paper. And our Green World Alliance program offers hassle-free toner cartridge recycling.
<
>
XEROX B230DNI LASER PRINTER, NET,DUP,WIFI
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Print Color Capability | Monochrome |
| Power Source | AC Supply |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Depth | 13.1" |
| Width | 14" |
| Weight (Approximate) | 15 lb |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint ~ Mopria Print Service ~ Chromebook ~ Wi-Fi Direct |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | B230 Printer |
| Product Model | B230/DNI |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Xerox B230DNI Mono Laser Printer (36 ppm) (Duplex) (8.5" x 14") (USB) (Ethernet) (Wireless) (250-Sheet Tray)
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
