‹ Prev
Next ›
Westcott KleenEarth 9" Straight Scissors - 3.75" Cutting Length - 9" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Pointed Tip - Black - 1 Each
117 Stock Available
Non-Returnable
- Made from recycled materials.
- Sharp lightweight stainless steel blades.
- Perfect for medium duty use, cutting through layers of paper, foam and poster board.
Product Details
General Information
| Handle Color | Black |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Length | 9" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Cutting Length | 3.75" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | KleenEarth 9" Straight Scissors |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Line | KleenEarth |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Tip | Pointed |
Product Information
| Brand | Westcott |
| Type | Scissors |
Description
Feature stainless steel blades. These lightweight scissors are capable of cleanly cutting through a wide range of materials. Made for both right or left hand use. Westcott uses recycled material in the designs of KleenEarth products and packaging. The same quality standards are used in all their products whether using new or recycled materials, so you can be sure this KleenEarth product will live up to your expectations.
People who bought this also bought
-
Product Code: SPR39049Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SPR39047691 Stock Available
-
Product Code: SPR390461841 Stock Available
-
Product Code: SPR390451692 Stock Available
-
Product Code: SPR39044394 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS08950189 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE600426 Stock Available
-
Product Code: FSK1535201002118 Stock Available
-
Product Code: FSK10558010014 Stock Available
-
Product Code: ACM1475610 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews