‹ Prev
Next ›
UHU Glue Stic, Clear, 40g - 1.41 oz - Clear - 12 / Box
39 Stock Available
Product Details
General Information
| Glue Weight | 1.41 oz |
| Product Color | Clear |
| Product Name | Glue Stic, Clear, 40g |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.uhu.com |
| Features | Acid-free ~ Odorless ~ Washable ~ Photo-safe ~ Wrinkle-free |
| Manufacturer | UHU GmbH & Co. KG |
| Country of Origin | Germany |
| Application/Usage | Paper ~ Fabric ~ Cardboard ~ Photo |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Glue Stick |
Description
Rub-on adhesive in glue stick works without wrinkling paper, cardboard, photos or fabric. Lipstick-type applicator twists up for use and retracts for no-mess storage. Washable adhesive is acid-free, odor-free and photo-safe. ACMI certified glue conforms to ASTM D-4236.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157901460 Stock Available
-
Product Code: MMM60081839 Stock Available
-
Product Code: EPIE55455 Stock Available
-
Product Code: BSN157886106 Stock Available
-
Product Code: BSN15787Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15785155 Stock Available
-
Product Code: EPIE52442 Stock Available
-
Product Code: EPIE51722 Stock Available
-
Product Code: BSN15788PK508 Stock Available
-
Product Code: BSN15787PKContact Us for a Substitute
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews