‹ Prev
Next ›
TOPS Double Docket Legal Pad - 100 Sheets - Double Stitched - 16 lb Basis Weight - 8 1/2" x 11 3/4" Sheet Size - 1.76" Height x 11.8" Width x 8.5" Length - White Paper - Heavyweight, Perforated, Rigid, Acid-free, Tear Resistant, Unpunched - 4 / Pack
Ships 2-3 Business Days
Contact Us for a Substitute
- Double the sheets of ordinary legal pads to keep your pen moving longer.
- Extra-strong backs are 2x thicker than standard backs for firm writing support.
- Dependable micro-perforated sheets retain your pages but still detach smoothly for a clean edge when you’re ready.
- 3-hole punched.
Product Details
General Information
| Binding Type | Double Stitched |
| Binding Location | Top |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | Double Docket Legal Pad |
| Width | 11.8" |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Basis Weight | 16 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Features | Heavyweight ~ Perforated ~ Rigid ~ Acid-free ~ Tear Resistant ~ Unpunched |
| Height | 1.76" |
| Length | 8.5" |
Product Information
| Brand | TOPS |
| Type | Specialist Books |
Description
These TOPS™ Docket™ Writing Pads have twice the sheets of ordinary writing pads to keep your pen moving longer, plus an extra-strong back for firm writing support. Micro-perforated sheets detach easily, leaving a clean edge.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews