‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Tripod Shape Pencil Grip - 1" Length - Assorted - 12 / Pack
7 Stock Available
- Arthritis Foundation recommended as "easy" and "comfortable"
- #1 Grip recommended by therapists to help kids write
- Benefits adults and children, righties and lefties
- Fits on pencils, pens, crayons & many drawing and writing tools
- Designed by doctors, tested by kids, approved by parents
Product Details
General Information
| Product Color | Assorted |
| Shape | Tripod |
| Width | 1" |
| Product Name | Tripod Shape Pencil Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Length | 1" |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Depth | 0.5" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
Pencil grip enhances your control to make writing easy and natural. Ergonomic construction reduces hand fatigue to provide a comfortable way to write during extended periods. Tripod shape encourages your fingers and hand to rest in the proper position to allow a better grip. Soft, latex-free material feels natural in your hand for improved handwriting. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Pencil grip fits on pencils, pens, crayons and more.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews