‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Bumpy Grip - 1" Length - Neon - 12 / Pack
Contact Us for a Substitute
- Improves comfort and control
- Places fingers in the proper position
- The perfect pencil grip with its slim design and tactile surface!
- Great for righties and lefties
Product Details
General Information
| Product Color | Neon |
| Width | 1" |
| Product Name | Bumpy Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Length | 1" |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Depth | 0.5" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
Pencil grip features a sleek design and bumpy texture to provide a fun way to teach proper hand positioning. Ergonomic construction reduces hand fatigue to provide a comfortable way to write during extended periods. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Latex-free grip is designed for use on pencils, paintbrushes, pens, crayons and more.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews