- Pocket-size calculator with SuperView display provides easy, on-the-spot answers.
- Well-spaced rubber keys.
- Automatic power down feature conserves battery life.
- Change sign (+/-) key simplifies entry of negative numbers.
- Last answer function.
<
>
Texas Instruments TI503 SuperView Pocket Calculator - 8 Digits - LCD - Battery Powered - 0.7" Height x 3.1" Width x 4.8" Depth - Blue, Gray - 1 Each
1151 Stock Available
Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 8 |
| Power Source | Battery |
| Product Color | Blue ~ Gray |
| Product Name | TI503 SuperView Pocket Calculator |
| Width | 3.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Operations/Functionality |
Change Sign |
| Manufacturer Website Address | http://www.ti.com |
| Height | 0.7" |
| Manufacturer | Texas Instruments, Inc |
| Assembly Required | No |
| Depth | 4.8" |
| Country of Origin | Philippines |
Product Information
| Brand | Texas Instruments |
| Type | Calculator |
Description
Pocket-size calculator with SuperView display provides easy, on-the-spot answers. Well-spaced rubber keys. Automatic power down feature conserves battery life. Change sign (+/-) key simplifies entry of negative numbers. Last answer function.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
