‹ Prev
Next ›
TAPE,3/4",FLEX NYLON,YL
Contact Us for a Substitute
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Available variety of label widths and a broad colour assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
Product Details
General Information
| For Use With | DYMO LabelManager and DYMO Rhino Printers |
| Form | Dymo Rhinopro Tape |
| Dimensions | 19mmx3.5m |
| Compatible Or Original | Original |
| Material | Flexible Nylon |
| Manufacturer | Dymo |
| Tape Size | 19mm |
| Tape Width | 19mm |
| Text Colour | Black |
| Tape/Label Colour | Yellow |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Nylon Fabric Labels are perfect for labelling wires, cables and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews