‹ Prev
Next ›
Stor/file Decorative Medium-Duty Storage Boxes, Letter/lgl, Black/white Brocade
Contact Us for a Substitute
- Double-end, single-side construction.
- Stylish, colorful and strong for a variety of applications.
- Medium stacking strength for moderate use with or without shelving.
- FastFold® quick and easy assembly.
- Deep lift-off lid locks into place for secure storage.
Product Details
General Information
| Product Color | Black ~ White |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Decorative Medium-duty Stor/File Storage Boxes |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Depth | 15" |
| Case Style | Box |
| Compartment Width | 12" |
| Country of Origin | United States |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Width | 12.5" |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Height | 10.5" |
| Depth | 16.3" |
| Application/Usage | File |
| Features | Locking Lid ~ Foldable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Storage Case |
Description
Bankers Box Stor/File Decorative Medium-Duty Storage Boxes feature double-end, single-side construction. Stylish, colorful and strong for a variety of applications. Medium stacking strength for moderate use with or without shelving. FastFold® quick and easy assembly. Deep lift-off lid locks into place for secure storage. Perfect for use in your office, home office, school, or wherever you would like to store important papers or items in a decorative way.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews