- Reversible computer monitor privacy filter
- Security filter provides effective privacy from outside a 30° viewing angle
- Sharp and consistent image quality in any lighting with an anti-glare matte-finish or a high-clarity glossy-finish
- Blue light reduction
- Mountable and removable with magnetic strips that won't leave a permanent residue
- Universal fit and won't interfere with top-mounted webcams
- Suitable for 16:9 notebooks
<
>
StarTech.com Privacy Screen Filter Black, Transparent - For 15.6" Widescreen LCD Notebook - 16:9 - Dust Resistant, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant - Plastic - Anti-glare - 1 Each - TAA Compliant
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Transparent |
| Device Supported | Notebook |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Display Type Supported | LCD |
| Dimensions | 355x213x10mm |
| Anti-Glare | Yes |
| Colour | Transparent / Black |
| Frameless | Yes |
| Privacy Filter | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Weight | 52g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Screen Size | 15in |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Screen Filters |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
