- Wireless AC1200 compatible (867 Mbps + 300 Mbps)
- Compliant with 802.11 a/b/g/n/ac standards
- Dual band 2.4 / 5 GHz support (802.11ac is 5 GHz only)
- PCI Express host interface
- 2 Transmitter/2 Receiver (2x2:2) antenna configuration
- Included magnetic antenna stand for side-mounting on your PC case
- Supports WEP (64-128-bit), WPA and WPA2 wireless security
- Supports WMM Quality of Service
- Supports Soft AP mode
- Configured with standard profile bracket, low profile/half-height bracket included
<
>
StarTech.com IEEE 802.11ac Wi-Fi Adapter for Desktop Computer - TAA Compliant - PCI Express x1 - 1.17 Gbit/s - 2.48 GHz ISM - 5.85 GHz UNII - Internal
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless Transmission Speed | 1.17 Gbit/s |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| UNII Band | Yes |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| ISM Band | Yes |
| Form Factor | Internal |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 4.7" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Country of Origin | Taiwan |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Width | 0.7" |
| Weight (Approximate) | 2.90 oz |
| Product Name | PCI Express Wireless AC Card |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Adaptors |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
