‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches
28 Stock Available
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Format | Letter |
| Width | 256.5 mm |
| Depth | 11.7 mm |
| Height | 330.2 mm |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
These are 3 mil thick thermal laminating pouches for use with thermal laminators. It is a letter size pouch in a 20 pack for retail accounts.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews