‹ Prev
Next ›
Scissors, 8", Left Handed, Bent, Red
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Length | 8" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Color | Red |
| Product Color | Orange |
| Product Name | Left-hand 8" Bent Scissors |
| Tip | Bent |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Orientation | Left |
| Cutting Length | 3.30" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | Fiskars |
| Type | Scissors |
Description
Left-handed scissors feature ergonomic handles for unmatched comfort and control. Bent handle design keeps material flat while cutting. True, left-handed blades are made of hardened, stainless steel blades deliver lasting sharpness. 8" scissors are tested to ensure clean cutting even through multiple layers of cloth.
People who bought this also bought
-
Product Code: FSK1943001063Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FSK1943001067Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FSK19430010683 Stock Available
-
Product Code: FSK194160106818 Stock Available
-
Product Code: FSK1941601064Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FSK194160106724 Stock Available
-
Product Code: FSK1943001069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ACM166573 Stock Available
-
Product Code: ACM16656Contact Us for a Substitute
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews