‹ Prev
Next ›
Saunders Top-Opening Storage Clipboard - 1.50" Clip Capacity - Top Opening - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Aluminum - Silver - 1 Each
10 Stock Available
- Top-opening design with 0.38" internal storage capacity.
- Hinged writing plate conceals documents and prevents write through on multi-part forms; perfect for HIPPA compliant programs.
- Serrated clip system with license/ID holder and self-locking latch that keeps the compartment securely fastened.
- Made from durable aluminum.
- Perfect for contractors, emergency crews, police, and mobile professionals.
Product Details
General Information
| Board Material | Aluminum |
| Product Color | Silver |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Recycled Content | 89% |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Top-Opening Storage Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Clip Capacity | 30 Sheet / 1.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Length | 12" |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Storage Clipboard |
Description
The A-Holder is the original form holder with a compact design. The hinged writing plate prevents write throughs on carbonless forms and also offers some protection from the elements. The privacy cover conforms to HIPAA guidelines, safeguarding your documents and keeping them concealed and secure. High-tension serrated clip a features a driver's license/ID card holder. Manufactured using recycled aluminum. TAA and CPG Compliant.
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: SAU210173 Stock Available
-
Product Code: SAU1101736 Stock Available
-
Product Code: SAU1051717 Stock Available
-
Product Code: OIC83206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OIC83203Contact Us for a Substitute
-
Product Code: OIC83200Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU21117Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAU0021320 Stock Available
Reviews
No Reviews