‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 50-Gallon Square Recycling Container - 50 gal Capacity - Square - Weather Resistant, Easy to Clean, Compact - 34.3" Height x 19.5" Width x 19.5" Depth - Resin - Blue - 1 Each
Ships 2-3 Business Days
5 Stock Available
- Perfect for high volume paper generation.
- Contains post-consumer recycled resin.
- Exceeds EPA guidelines.
- Designed to withstand extreme weather.
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 50-Gallon Square Recycling Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.5" |
| Height | 34.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Commercial Square Recycle Bins are perfect for use in areas of high paper generation, such as near copiers, printers, and in mailrooms. This recycle bin contains Post-Consumer Recycled Resin (PCR), exceeding EPA guidelines. The recycling bin station containers serve as a convenient central collection site for multiple work stations. Recommended for indoor and outdoor use. The large capacity is ideal for heavy traffic areas. These recycle bins are designed to withstand extreme weather and handling.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP571873BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP356973BECTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP295773BLUECT33 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP262073BLUCTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1971258CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP1971257CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: GJO57258CTContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP262073BLU9 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE2 Stock Available
-
Product Code: RCP295673BE22 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SS1 Stock Available
-
Product Code: SAF9798BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9794BLContact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF9632BUContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP571873BE16 Stock Available
-
Product Code: RCP571473BE40 Stock Available
-
Product Code: RCP356973BEContact Us for a Substitute
-
Product Code: RCP295773BLUE414 Stock Available
-
Product Code: RCP295606GN2 Stock Available
-
Product Code: RCP2632735 Stock Available
-
Product Code: GJO57258Contact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews