‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 28 Quart Fire Resistant Wastebasket - 7 gal Capacity - Rectangular - Fire Resistant - Heat Resistant, Impact Resistant, Rust Resistant - 15.5" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Thermoset Polyester - Gray - 6 / Carton
Ships 2-3 Business Days
6 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 7 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 14.5" |
| Product Name | 28 Quart Fire Resistant Wastebasket |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Country of Origin | Canada |
| Depth | 10.5" |
| Height | 15.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Thermoset polyester resists heat and impacts. It won't rust. This 28-quart wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.
People who bought this also bought
-
Product Code: DACA3432Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR52770132 Stock Available
-
Product Code: SAF9903SSContact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF9718BLContact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF9717BL6 Stock Available
-
Product Code: RCP352000GY10 Stock Available
-
Product Code: RCP295500BG393 Stock Available
-
Product Code: OIC222624 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews