‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 1968468 Slim Jim Stainless Steel Single Dolly for Slim Jim Containers - 100 lb Capacity - 3" Caster Size - Stainless Steel - 20.4" Length x 9.3" Width x 9" Height - Satin Stainless - 1 Each
Ships 2-3 Business Days
Contact Us for a Substitute
- Stainless steel frame is resistant to rust and corrosion.
- Has four plastic swivel caster wheels.
- Features a 120-pound load capacity.
- Converts containers from stationary to mobile.
Product Details
General Information
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Product Color | Satin Stainless |
| Product Material | Stainless Steel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | 1968468 Slim Jim Stainless Steel Single Dolly for Slim Jim Containers |
| Width | 9.3" |
| Caster Size | 3" |
| Country of Origin | China |
| Height | 9" |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
Product Information
| Brand | Aquabuddy |
| Type | Waste Container & Receptacle |
Description
Collect and transport waste and recyclables with this stainless steel dolly for Slim Jim containers. It is made of quality stainless steel that is easy to clean and won't rust or chip in moist environments. Its 3" nonmarking, quiet casters allow smooth and quiet maneuverability. Locking feature on casters creates a stable recycling station or collection site. Dolly accommodates a 16 or 23 gallon Vented Slim Jim Container from Rubbermaid Commercial. Weight capacity is 100 lb. (45 kg.).
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews