‹ Prev
Next ›
Rapesco 790 Long Arm Stapler with Staples Set - 50 of 80g/m² Paper Sheets Capacity - 26/8mm, 24/8mm, 26/6mm, 24/6mm Staple Size
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Sheet Capacity | 50 of 80g/m² Paper |
| Throat Depth | 12" |
| Staple Size | 26/8mm ~ 24/8mm ~ 26/6mm ~ 24/6mm |
| Product Model | 790 |
| Product Name | 790 Long Arm Stapler with Staples Set |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.rapesco.com |
| Manufacturer | Rapesco Office Products, Plc |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Stapler set features a long-arm stapler with a 300mm throat depth for efficient, center-stitch stapling of large pamphlets or brochures. Front-loading stapler features a push-button release and magazine brake system to safely reload staples when needed. Rotating anvil allows you to switch between staple or pin settings. 50-sheet capacity stapler is ergonomically designed to ensure smooth, comfortable use. Galvanized staples are made from premium materials and created to exacting standards to ensure accurate fastening. Set includes a stapler and 26/8mm Rapesco staples.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews