‹ Prev
Next ›
Lorell Value Lateral File - 2-Drawer - 30" Width x 18.6" Depth x 28.1" Height - 2 x Drawer(s) for File - A4, Letter, Legal - Interlocking, Ball-bearing Suspension, Adjustable Glide - Light Gray - Steel - Recycled
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Light Gray |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Value Lateral File - 2-Drawer |
| Width | 30" |
| Media Size Supported | A4 ~ Letter ~ Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Height | 28.1" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Interlocking ~ Ball-bearing Suspension ~ Adjustable Glide |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Two-drawer lateral file offers side-to-side filing for letter-size, legal-size or A4-size folders with the included hanging file rails to meet your filing needs. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time. Counterweight prevents tipping. Both versatile file drawers offer three-part, steel ball-bearing, slide suspension. Commercial-grade lateral file is equipped with a core-removable lock for security, monochromatic drawer pulls, and two adjustable leveling guides for stabilization. Steel construction contains recycled material. 30" wide lateral file meets and/or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews