‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Medium Tone |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Product Name | Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Width | 15" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | File Storage |
| Depth | 26.5" |
| Country of Origin | Mexico |
| Height | 52" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Label Holder ~ Drawer Extension ~ Ball-bearing Suspension ~ Heavy Duty ~ Security Lock |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Commercial-grade vertical file features four high-sided drawers that accommodate letter-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews