<
>
Lorell Conjure High-Back Office Chair - Vinyl, Foam, Polyurethane Seat Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
30 Stock Available
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Slider ~ Depth Adjustment ~ Lockable ~ Angle Adjustment ~ Height Adjustment ~ Forward Tilt ~ 360° Swivel ~ Antibacterial |
| Product Name | Conjure High-Back Office Chair |
| Width | 20.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 20.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Anti-bacterial ~ Ratchet Back ~ Back Height Adjustment ~ Breathable ~ Padded Arm ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Back Angle Adjustment ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Reinforced ~ Mobility |
| Height | 44.1" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BOPB8551BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF3490BV5 Stock Available
-
Product Code: LLR6201988Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201987Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201986Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201985Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201984Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201967Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201966Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201964Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201963Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201962Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201951Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201950Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201949Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201948Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201947Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201946Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201945Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201944Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201943Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201942Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201941Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201935Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201934Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201933Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201932Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201931Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201929Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201928Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201927Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201926Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201904Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201903Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201902Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6201901Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR62019007Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: LLR6201035 Stock Available
-
Product Code: BOPB8871BKGY1 Stock Available
-
Product Code: EUTFM4080101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB9476WTContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM7501DContact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews
