‹ Prev
Next ›
ideal. IDEACCED21/GH Shredder Oil - 4 gal
Contact Us for a Substitute
- SIZE: This shredder oil comes with 4 gallon sized bottles
- HANDY SIZE: Great for manual lubrication of ideal shredders or direct replacement of ideal shredders equipped with an automatic oiler
- NON TOXIC: This shredder oil is non-toxic, high-cling, and non-detergent oil
- EXTEND THE LIFE OF YOUR SHREDDER: This oil helps your shredder run smoother, faster, and quieter, and puts less strain on the motor, gears, and bearings
- FREQUENCY: The oil should be used on shredder blades for every 30 minutes of operation for cross-cut shredders, and for every hour of operation for strip-cut models
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 8 lb |
| Width | 7" |
| Product Name | Shredder Oil |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 12" |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Manufacturer | ideal. |
| Assembly Required | No |
| Compatibility |
ideal. Shredders:
|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 3" |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Accessories |
Description
Special High-Cling Shredder Oil lubricates your shredder blades so it runs smoothly and effectively. This nontoxic, high-cling, nondetergent oil formula is made exclusively for Ideal brand shredders. Oil shredder blades for every 30 minutes of operation for cross-cut shredders and for every hour of operation for strip-cut models. Use oil in Ideal 4107, 4108, 4605, 4606 and 5009 high-capacity shredders.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews