- Quiet filter-free operation.
- Warm, visible mist that is 95% bacteria free.
- Essential oil tray.
- 24-hour run time.
<
>
Honeywell HWM845 Warm Mist Humidifier - Warm Mist - 1 gal Tank - 520 Sq. ft. - Black
9 Stock Available
Product Details
General Information
| Input Voltage | 120 V AC |
| Tank Capacity | 1 gal |
| Product Color | Black |
| Product Name | HWM845 Warm Mist Humidifier |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 7" |
| Technology | Warm Mist |
| Additional Warranty Information |
3 Year Warranty |
| Coverage | 520 Sq. ft. |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Height | 12" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Quiet Operation ~ Filter-free ~ Auto Shutoff ~ Refill Indicator Light ~ Easy to Clean |
Product Information
| Brand | Honeywell |
| Type | Humidifier |
Description
Warm mist humidifier offers soothing comfort with up to a 99.5 percent bacteria-free mist to provide relief from dry air discomforts. Quiet, filter-free operation allows long-lasting use without the costs of replacing a filter. Essential oil feature allows use with essential oils or with liquid inhalants. Automatic shutoff turns off when it's empty for safe, cost-efficient use. Refill light illuminates when the tank is empty so you always know when water is required. Plus, its wide tank opening helps prevent messy spills when refilling the 1-gallon tank.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
