‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Mid-Back Chair - Black Seat Color - Memory Foam, Polyester Seat Material - Black Back Color - Foam, Polyester Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
8 Stock Available
- "Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Pneumatic Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 26.3" |
| Product Name | Pillow-Soft Mid-Back Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric |
| Depth | 28.8" |
| Height | 41.8" |
| Features | Center Tilt ~ Upright Locking ~ Tilt Tension ~ Soil Resistant ~ Stain Resistant ~ Reinforced ~ Reclined ~ Upholstered Back |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR8624120 Stock Available
-
Product Code: LLR6204134 Stock Available
-
Product Code: LLR8620130Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620129Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8620127Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86209007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86201007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SAF3491BL6 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews