‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Executive Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Fiber Back Material - Black Frame Color - Steel Frame Material - 5-star Base - Black - 1 Each
22 Stock Available
- "Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Pillow-Soft Executive Chair |
| Width | 26.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 29.8" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 46.5" |
| Features | Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Padded Back ~ Comfortable ~ Reinforced ~ Upholstered Back ~ Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTLE811BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE255BRNContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE255BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE150BRNContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE150BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR601162 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews