- Hard casters move effortlessly on any surface
- Mesh back is breathable for all-day comfort and support
- Vinyl seat fabric is durable and easy to clean
- Durable frame sits atop a durable five-star base
- Mesh back color is Black and seat fabric color is Black
- Synchro-tilt control with seat slide provides customized comfort and a natural reclining posture
- Height- and width-adjustable arms move to put the support right where you want it
- Integrated handle on the back makes it easy to move and reposition the chair
<
>
HON Convergence Synchro Tilt Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Low Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Slider ~ Cushioned ~ Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Convergence Synchro Tilt Task Chair |
| Width | 27.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Synchro Tilt ~ Adjustable Lumbar Support ~ Comfortable ~ Breathable ~ Reclined ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Tilt Lock ~ Handle ~ Durable ~ Sturdy |
| Height | 42" |
| Depth | 27.5" |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTMFT945106Contact Us for a Substitute
-
Eurotech Task Chair - Nightfall Seat Color - Fabric, Vinyl Seat Material - Canyon Nightfall - 1 EachProduct Code: EUTMFT945105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT945007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94588Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94587Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94586Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94585Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94584Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94567Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94566Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94564Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94563Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94562Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94551Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94550Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94549Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94548Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94547Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94545Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94544Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94543Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94542Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94541Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94535Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94534Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94533Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94532Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94531Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94530Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94529Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94528Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94526Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94504Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94503Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94502Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFT94501Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8180436 Stock Available
-
Product Code: LLR83307132 Stock Available
-
Product Code: LLR86801115 Stock Available
-
Product Code: BSXVL582ES10TContact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVL581ES10T3 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
