‹ Prev
Next ›
HON Cofi Executive Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | 360° Swivel ~ Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Cofi Executive Chair |
| Width | 25.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock |
| Height | 48.2" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 27.5" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
With premium detailing and thoughtful artistry, Cofi is an elegant and upscale executive chair that catches the eye and supports individual needs throughout the day. Sophisticated chair with synchro tilt and fixed arms features refined design with polished aluminum arm and base, detailed stitching and premium materials for a remarkably elevated feel. Find your ideal sit and fit with three handy control mechanisms for pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, synchro-tilt, tilt tension and tilt lock.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR63271Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63270Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63290Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR8624557 Stock Available
-
Product Code: LLR8624017 Stock Available
-
Product Code: BOPB8871BKGY1 Stock Available
-
Product Code: BOPB8551BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM4080007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL010Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL009Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL008Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205106Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205105Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205103Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205101Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205077Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205076Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205075Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205073Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205071Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR86205069Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUT498SL007Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB8871BKContact Us for a Substitute
-
Product Code: HONIE102UR10Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB9476WTContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB8871GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB696CRBGYContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB9479GYContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB696CGYContact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVL601VA106 Stock Available
-
Product Code: BVM7551EContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM7550EContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM7501DContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM7501BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM7500DContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM7500BLKContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKVContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews