‹ Prev
Next ›
Gorilla Tape - 30 yd Length x 1.88" Width - White - 1 Each
46 Stock Available
- Double-thick adhesive grips smooth, rough and uneven surfaces.
- Reinforced backing has a tight weave that contributes to the strength but can still be torn by hand.
- Rugged, weather-resistant shell withstands moisture, UV rays and temperature changes.
- Great for projects and repairs both indoors and out.
- Sticks to a variety of surfaces, including wood, stone, stucco, brick, metal and vinyl.
Product Details
General Information
| Product Color | White |
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 30 yd |
| Product Name | Tape |
| Width | 5.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Stone ~ Brick ~ Project ~ Repairing ~ Indoor ~ Outdoor ~ Metal ~ Vinyl ~ Stucco ~ Wood |
| Features | Reinforced ~ Double Thick Adhesive |
| Height | 2.20" |
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
Product Information
| Brand | Gorilla |
| Type | Ducktape |
Description
Gorilla tape is three times stronger for a hold that lasts. Made with double-thick adhesive, strong reinforced backing, and a tough all-weather shell, this duct tape is great for projects and repairs both indoors and out. It sticks to smooth, rough and uneven surfaces, including wood, stone, stucco, brick, metal and vinyl. Gorilla Tape, for the toughest jobs on planet earth®.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews