‹ Prev
Next ›
Floortex Polypropylene Rectangular Foldable Chair Mat for Carpets - 35" x 46" - Carpet - 46" Length x 35" Width x 0.095" Depth x 0.095" Thickness - Rectangular - Polypropylene - Translucent - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- The natural translucent finish and embossed top surface are ideal for obscuring worn and damaged flooring and prevents damage and wear to carpets often caused by chair casters and footwear.
- Rigid top surface with low roll resistance for an "easy-glide" chair movement; guaranteed not to crack, chip, cup or shatter under normal use and correct application.
- Formulated to dramatically limit the visibility of caster tracking, compatible with under floor heating systems.
- Mats are stain-resistant with surface contamination easily removed, odorless and toxin-free.
- Manufactured using 50% renewable energy from solar power and from high-quality 100% recyclable polypropylene which makes them easy and effective for end-of-life re-use.
- Supplied folded in half for efficient and economic shipping and quickly unfolds for instant use. Ideal for easy storage and lifting when cleaning of flooring underneath the mat.
- Please note, due to the manufacturing process this product has a +/- 5% size tolerance. All measurements are rounded to the nearest inch.
- New Supa-Gripper spikes for low pile carpets up to 0.25" thick including padding, ideal for moderate use.
Product Details
General Information
| Color Family | Other |
| Mat Length | 46" |
| Mat Width | 35" |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Color | Translucent |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Line | Revolutionmat |
| Product Name | Polypropylene Rectangular Foldable Chair Mat for Carpets - 35" x 46" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Carpet |
| Country of Origin | Israel |
| Features | Damage Resistant ~ Shatter Resistant ~ Scratch Resistant ~ Crack Resistant ~ Wear Resistant ~ Chip Resistant ~ Lead-free ~ Cadmium-free ~ Tin-free ~ BPA Free ~ Ergonomic ~ Non-toxic ~ PVC-free ~ Ozone-safe ~ Odorless ~ Straight Edge ~ Gripper ~ Stain Resistant |
| Manufacturer | Floortex |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
CleartexĀ® Revolutionmat Chair Mats provide a high-quality floor protection and ergonomic performance combined with excellent value. Protects your carpets from office chair casters, general wear, scuffs and spills. Will not crack, chip, break or shatter under normal use and correct application. Free of phthalates, tin, lead, cadmium and BPA for peace of mind when used around children or pets. Translucent finish and embossed top surface.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: FLRNCCMFLBS0002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLAG0005Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLAG0003Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2E112AMCOMContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM14112AMCOMContact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRFC123648HLBVContact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRPF1215225EV1 Stock Available
-
Product Code: FLR119923SR2 Stock Available
-
Product Code: FLRPF1213425EVContact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRPF1113425EV2 Stock Available
-
Product Code: FLR1215030019ERContact Us for a Substitute
-
Product Code: FLR1215015019ER21 Stock Available
-
Product Code: FLR118927ERContact Us for a Substitute
-
Product Code: FLR1115223LRContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews