‹ Prev
Next ›
Desktex Antimicrobial Desk Mat - Rectangle - 36" Width x 20" Depth - Polyvinyl Chloride (PVC) - Clear
Contact Us for a Substitute
- Contains our FS Bio active anti-microbial ingredient to protects the mat from microbial deterioration. Tested in accordance with the International ISO22196 standard
- Heat resistant to 104°F for long-lasting surface protection. Ideal for all home and office work surfaces, tables and desks
- Lightly embossed top surface enables easy mouse movement with a comfortable writing surface. Mat has ergonomic low-profile design to reduce wrist strain
- Eco-friendly manufacturing with 50% of our manufacturing site's energy coming from on-site and external renewable sources. 100% recyclable.Free from Phthalates, tin, lead and cadmium. Child and pet safe
- Please note, due to the manufacturing process this product has a +/- 5% size tolerance. All measurements are rounded to the nearest inch
- Rectangular 20" x 36"
- StockCode: FLRHMTM5191EV
Product Details
General Information
| Color Family | Other |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) ~ Vinyl |
| Product Color | Fresh Mist |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 36" |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 25% |
| Product Name | Anti-Microbial Table Mat 20" x 36" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Scuff Resistant ~ Dirt Resistant ~ Spill Resistant ~ Phthalate-free ~ Lead-free ~ Tin-free ~ Cadmium-free ~ Eco-friendly ~ Heat Resistant ~ Stain Resistant ~ Antimicrobial ~ Scratch Resistant |
Product Information
| Brand | Desktex |
| Type | Desk Pad |
Description
Desktex Antimicrobial Desk Mat contains an FSbio active ingredient to protect the product from microbial deterioration on the mat surface. Durable mat reliably protects desks from scratches, scuffs and spillage. It is compatible with optical and ball-operated mouse units. 100 percent recyclable mat is manufactured using up to 30 percent renewable energy.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DACP8401Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP8001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP7001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP3001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP2201Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP2001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP1018Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP1012Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACH3348Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACH3347Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACH1147Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR999851 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews