‹ Prev
Next ›
Floortex Ecotex Evolutionmat® Anti-Slip Rectangular Chair Mat - Hard Floor, Pile Carpet, Home, Office - 48" Length x 36" Width x 0.075" Depth x 0.075" Thickness - Rectangular - Polymer - Clear - 1 Each - TAA Compliant
Contact Us for a Substitute
- Anti-Slip base
- Contains up to 50% recycled polycarbonate
- Free from toxins including DIDP phthalates, tin and lead
- Excellent protection to hard flooring and surfaces from damage, dirt, wear and tear caused by office chairs and dirty footwear
- Smooth top surface that enables chairs to glide safely and easily
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Mat Length | 48" |
| Mat Width | 36" |
| Product Material | Polymer |
| Product Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Dimensions | 1200x900mm |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Use | For Hard Floors |
Product Information
| Brand | Ecotex |
| Type | Chair Mats |
Description
Chairmat features an anti-slip coating that creates a low-tack backing to prevent sliding and the resulting frequent adjustments. See-through material offers excellent clarity that blends into your environment to show off the natural style of your floor. Its thin construction sits close to the ground to help prevent trips and falls. Chairmat is designed for highly polished hard floors, high-gloss hard floors and pile carpets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: FLRNCCMFLFS0004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLFS0002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLFG0004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLFG00021 Stock Available
-
Product Code: FLRNCCMFLBS0002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2G232OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2G142OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2G112OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM23242SPRCContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM1K232OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM1K142OCBContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews