‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex® Anti-Static Desk Pad - 19" x 24"" - Rectangular - 19" Width x 24" Length x 0.03100" Depth - Clear Backing - Vinyl - Clear - TAA Compliant
Contact Us for a Substitute
- Clear vinyl desk mat with an anti-static additive to protect your computer equipment from damage by attracting harmful dust away from your laptop by dissipating static electricity
- The anti-static ingredient will not wash off or wear away so is effective 24/7 for the life of the product. Non-toxic will not split, dent, curl, discolor or smell under normal use
- Made from durable vinyl for reliable protection from scratches, scuffs, spillage and heat. It's easy to view important notes and photographs safely stored under the mat
- Lightly embossed top surface enables easy mouse movement with a comfortable writing surface. Mat has ergonomic low-profile design to reduce wrist strain. Heat resistant to 104°F. Easy to clean
- Eco-friendly manufacturing with 50% of our manufacturing site's energy coming from on-site and external renewable sources. 100% recyclable.Free from Phthalates, tin, lead and cadmium. Child and pet safe
- Please note, due to the manufacturing process this product has a +/- 5% size tolerance. All measurements are rounded to the nearest inch
- Ideal for Desk/Work Surfaces. Rectangular - Size: 19" x 24"
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 25% |
| Product Name | Anti-Static Desk Pad - 19" x 24"" |
| Width | 19" |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.03100" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | PVC-free ~ Anti-static ~ Heat Resistant ~ Scratch Resistant ~ Scuff Resistant ~ Spill Resistant ~ Phthalate-free ~ Dust Resistant ~ Embossed |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Description
Desktex Anti-Static Desk Pad provides static protection for your laptop, notebook, monitor and other electrical equipment. Effective 24/7, the active anti-static ingredient will not wear away or wash off. Lightly textured top surface with a frosted appearance provides an excellent writing surface and is heat-resistant to 104 degrees Fahrenheit. Nonglare, vinyl desk pad reduces glare, and the nonslip underside keeps the pad in place. Formula is phthalate-free, cadmium-free and lead-free for safe use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews